10.04.2005 02:02:06
Aspirin
Kliknutím k objeviteli aspirinu v roce 1853 -  Charlesu Fredericu GerhardtoviKliknutím k objeviteli aspirinu v roce 1853 -  Charlesu Fredericu Gerhardtovi
Aspirín už nyní zachraňuje tisíce životů tím, že zabraňuje infarktům. Je to pozoruhodný lék. Zde je jeho historie.

Když v roce 1897 vytvořil německý lékárník Felix Hoffman z aspirinu prostředek proti bolesti pro revmatismus svého otce, netušil, že přišel na nejefektivnější lék dvacátého století a téměř jistě i jednadvacátého.
Felix Hoffman - znovuobjevitel aspirinu v roce 1897
Felix Hoffman (21.1.1868 - 8.2.1946)

Bylo zjištěno, že mezi nesčetnými chorobami, které dokáže aspirin léčit, je i rakovina prostaty.

Aspirin je obyčejný lék, který má skoro každý v koupelně v lékárničce pro případ bolesti hlavy či kocoviny. Je to však také lék, kterého se užívá při léčbě rakoviny, srdečních chorob, Alzheimerovy choroby, mrtvice, neplodnosti, herpes a slepoty.

O aspirinu je v současnosti publikován nový výzkumný vědecký článek každých dvě a půl hodiny.

Lord Winston, odborník na otázky plodnosti a šéf lékařského výzkumu v londýnské nemocnici Hammersmith Hospital, konstatoval minulý týden: "Zdá se, že léky jako aspirin by v budoucnosti mohly být klíčem k léčbě rakoviny prostaty."

Aspirin - neboli kyselina acetylsalicylová - se získává z  kůry vrby. Hippocrates, kterého staří Řekové nazývali otcem lékařství zjistil, že šťáva z této kůry utišuje bolest, zejména u žen při porodu. Ve středověku lidi vařili kůru vrby a vyráběli tak lék proti horečce. Ale posléze bylo zakázáno loupat z vrb kůru - cílem bylo ochránit vznikající košíkářský průmysl, a tak tento lidový lék byl zapomenut.

Znovu byl objeven roku 1763 v  Chipping Nortonu u Oxfordu. Reverend Edward Stone se procházel po poli a napadlo ho ochutnat kůru bílé vrby. Chutnalo to hořce, jako "jezuitská" kůra z jednoho perského stromu, která utišovala bolest. Stone provedl jeden z prvních klinických testů - podal infuzi kůry 50 lidem, kteří trpěli horečkou a pozitivní výsledky pak prezentoval Královské lékařské společnosti.

Během dalšího století se vědci snad ve všech zemích Evropy snažili z toho vyrobit čistší, pohdlnější a stravitelnější lék. V roce 1828 vydestiloval německý farmakolog Johann Buchnerr z kůry vrby žlutou substanci, kterou nazval salicin, podle latinského názvu vrby, salix. O rok později ji francouzský lékárník proměnil v krystaly. O deset let později ji italský chemik dále vyčistil a vytvořil kyselinu salicylovou.

Nakonec v  roce 1853 se pokusil Charles Frederic Gerhardt, chemik ve Štrasburku způsobit, aby lék nebyl tak hořký a vyrobil poprvé kyselinu acetylsalicylovou - aspirin. Ale byla rostlinného původu byla chemicky nečistá a nestabilní a brzo byla zapomenuta.
Výroba aspirinu (kyseliny acetylsalicylové) z kyseliny salicylové a anhydridu kyseliny octové

V roce 1859 byla kyselina salicylová úspěšně syntetizován v laboratoři, čímž se přestalo s destilací kůry vrby. V roce 1874 se začal aspirin vyrábět průmyslově a jeho cena klesla o devadesát procent.

Kyselina salicylová však měla vážný nedostatek: měla odpornou chuť, pacienti po jejím požití často zvraceli a způsobovala krvácení žaludku.

Devětadvacetiletému Felixi Hoffmanovi, který pracoval u firmy Bayer, se podařilo, poté, co objevil Gerhardův recept, znovu vytvořit kyselinu acetylsalicylovou. Tentokrát byl lék stabilní. Ale znovu byl téměř zapomenut.

Hoffmanův šéf Heinrich Dresser ten lék odmítl jako zbytečný a pravděpodobně i nebezpečný. Daleko víc ho zaujal jiný Gerhardtův objev, diacetylmorphine, který způsoboval, že se zaměstnanci cítili "hrdinsky, herojsky", proto mu byl dán název "heroin", byl testován na nemluvňatech a prodáván jako lék proti kašli.
Heinrich Dresser (1860 - 1924)
Heinrich Dresser (1860 - 1924)

Ale Hoffman se nedal a zkoušel kyselinu acetylsalicylovou tajně v berlínských nemocnicích. Teprve, když se ukázalo, že jsou úspěšné, Bayer souhlasil, že ho začne vyrábět. Protože byla kyselina už objevena, Hoffman si ji nemohl patentovat a nevydělal z toho ani halíř. Firma Bayer, především v důsledku úspěchu a rozšíření aspirinu, se stala multinacionální korporací.
Pracovníci firmy Bayer - Heinrich Dresser (1860 - 1924) sedí vpravo
Ve firmě Bayer (Dresser sedí vpravo)

Bayer vlastnil značku aspirinu až do konce první světové války, ale jako součást tvrdých reparací po ukončení této války musel Bayer tuto značku odevzdat Británii, Rusku, Francii a Spojeným státům.

V roce 1950 to byl nejprodávanější lék na světě. Měl ale nacistické asociace - firma Bayer byla součástí podniku IG Farben, který vyráběl plyn Cyklon B pro koncentrační tábory - a vznikly konkurenční prostředky proti bolesti jako ibuprofen a paracetamol. Nakonec měl aspirin už je deset procent trhu utišujících prostředků.


V roce 1948 si povšiml kalifornský lékař dr. Lawrence Craven, že u  400 jeho pacientů, kteří si brali dva roky aspirín, se nevyskytl infarkt. Avšak Craven zveřejnil své zjištění v nevýznamných časopisech a poškodil svou věc tím, že sám náhle zemřel na infarkt.

V roce 1974 dokázal profesor Peter Elwood z College of Medicine na University of Wales že když si pacienti po infarktu brali aspirin, snížilo to následnou úmrtnost o 24 procent. "Byli jsme těmi výsledky fascinováni. Tehdy neexistovalo nic jiného, co by takovýmto způsobem snižovali riziko infarktů," konstatuje Elwood. Dalších asi 200 vědeckých projektů dokázalo, žeaspirin snižuje úmrtnost na infarkty asi o 30 procent. Nyní mají paramedikové instrukce, aby si vzal každý pacient, který má bolesti na prsou, aspirin. Lidé, kteří jsou vystaveni riziku infarktu - staří lidé, obézní lidé a kuřáci - si mají brát jeden aspirin denně. Je to neobyčejně levné.

Kyselina salicylová pozoruhodně povzbuzuje účinnost systémů lidského organismu, které léčí zranění a brání tělo před nemocemi.

V roce 1982 byl britský vědec John R. Vane povýšen do šlechtického stavu a dostal Nobelovu cenu za to, že odhalil alespoň část mechanismu, jak aspirin funguje. Potlačuje produkci "prostaglandinů" - to je kontrolní mechanismus lidského organismu pro záněty, teplotu a  svalovou kontrakci. Způsobuje menší lepkavost krevních destiček, v podstatě ředí krev a snižuje výskyt krevních usazenin - trombusů. Usuzuje se také, že aspirin urychluje odumírání buněk, které začaly fungovat nesprávně.
John R. Vane - klikni pro bližší informace

Desítky studií ukázaly, že aspirin dokáže zabraňovat mrtvicím a umí je léčit - snižuje výskt mrtvice o vysoce rizikových pacientů o 35 procent;23 studií ukázalo, že aspirin je účinný při léčbě Alzheimerovy choroby.

Poslední dobou se zjistilo, že aspirin je efektivní i při léčbě rakoviny. Studie amerických zdravotních sester ukázala, že bere-li člověk dlouhodobě aspirin, snižuje to riziko smrti na rakovinu tlustého střeva o 44 procent. Jiné studie dokázaly, že aspirin snižuje riziko rakoviny jícnu, plic a rakoviny prsu. Minulý týden k tomu Hammersmith Hospital dodal rakovinu prostaty.

Existují však i záporné rysy. U šesti procent lidí vyvolává aspirin mírnou ztrátu krve v žaludku a léčba může vést k vzniku vředů. U dětí může aspirin vyvolat vzácný, ale smrtelný Reyův syndrom (proto se nesmí dávat aspirin dětem mladším 12 let) a u žen může způsobit potrat. Malé množství lidí je na aspirin alergické. Avšak lidé, kteří si pravidelně berou aspirin, snižují i pravděpodobnost, že dostanou šedý zákal. Aspirin také dokáže vyléčit gangrénu v noze. Jestliže rostou děti v těle matky příliš pomalu, lze aspirinem jejich růst zrychlit, protože stimuluje zvýšení dodávky krve placentou. Ženy s určitými problémy neplodnosti porodily děti po požívání aspirinu.


[nahoru][karboxylové kyseliny][organická chemie]
Go home