Cherokee Cherokee (Tsalagi) Periodic Tables of the Elements - HTML
Click for photo Table
[Element list from Wikipedia] [Cherokee font (zip)]
Flag Oklahoma - place Cherokee people Flag USA - place Cherokee people
1A 2A 3B 4B 5B 6B 7B 8B 8B 8B 1B 2B 3A 4A 5A 6A 7A 8A
H
ᏂᏛᎴᏅᏓ
ni-dv-le-nv-da
ᎢᏗᎬᎾᏗ ᎾᏍᎩᎾᎢ ᎬᏂᎨᏒ ᎢᎬᏁᏗ ᎯᎠ ᏧᏠᎯᏍᏗ ᎦᏍᎩᎶ He
ᎾᏍᎩ_ᎠᏍᎦᏯ
na-s-gi--a-s-ga-ya
  Be
ᎾᏍᏋ
na-s-quv
ᎯᎠ ᏧᏠᎯᏍᏗ ᎦᏍᎩᎶ ᎯᎠ chemical ᎢᏧᏓᎴᎩ ᎨᏒᎢ ᎠᏠᏗ ᎢᎬᎾᏗ ᎬᏂᎨᏒ ᎢᎬᏁᏗ ᎯᎠ chemical ᏑᏓᎴᎩ, ᎢᎬᏱ ᏄᎵᎶᎲᏍᎬᎾ ᎭᏫᎾᏗᏢ 1869 ᎠᏥᏅᏏᏓᏍᏗ ᏧᎸᏫᏍᏓᏁᏗ Russian ᎠᏅᏬᏗ Dmitri Mendeleev. Mendeleev ᏄᏪᎵᏒ ᎤᏝᏅᏓᏕᎲ ᏗᏟᎶᏍᏙᏗ ᎪᏪᎵ ᎠᏔᏲᎯᎯ ("ᏧᏠᎯᏍᏗ") ᏫᏚᏳᎪᏛ ᎭᏫᎾᏗᏢ ᎯᎠ ᏧᎬᏩᎶᏗ ᏂᎬᎿᏅ ᎯᎠ ᎢᏧᏓᎴᎩ. ᎯᎠ ᎠᏠᏗ ᎠᏥᏄᎪᏫᏍᎬ ᎤᏝᏅᏓᏕᎲ ᎤᎭ ᏭᏪᏙᎢ ᎠᏲᎵᎨ ᎢᎬᏁᏗ ᎠᎴ ᎧᏁᏉᏛ ᎦᏬᎯᎸᏙᏗ ᎢᏳᏩᎪᏗ, ᏥᏄᏍᏗ ᎢᏤ ᎢᏧᏓᎴᎩ ᎤᎭ ᏭᏪᏙᎢ ᎪᎷᏩᏛᏓ, ᎠᎴ ᎢᏤ ᏄᏍᏗᏓᏅ ᏗᏟᎶᏍᏙᏗ ᎤᎭ ᏭᏪᏙᎢ ᎤᏙᎷᏩᏛᏓ ᏗᎪᏏᏐᏗ chemical ᎾᏛᏁᎲᎢ. ᏧᏓᎴᏅᏓ ᎠᏠᏗ ᎠᏥᏄᎪᏫᏍᎬ ᏰᎵᏊ ᎪᎯᏳᏙᏗ ᏄᏓᎴᎿᎥ ᎠᎴᏂᏙᎲ ᎾᏛᏁᎲᎢ; ᏄᎬᏫᏳᏌᏕᎩ ᏧᏣᏔᏊ ᏚᏙᏢᏒ, ᏱᏂᎬᏛᎾ, ᏙᎢ ᎾᎥᏂᎨᏍᏙᏗ ᎤᏠᏱ ᎤᏤᎵ ᎠᎴᏅᏗᏍᎬ ᎠᏤᎸ ᎢᎬᏁᏗ.   C
ᎤᎦᏔ_ᏅᏓᏳᏓᎴᏅ_ᏬᏗᎨ
u-ga-ta--nv-da-yu-da-le-nv--wo-di-ge
  O
ᎥᎴᏂᏙᎲ
v-le-ni-do-hv
  Ne
ᎢᏚᏳᎪᏛ
i-du-yu-go-dv
_na
ᎩᎳ
gi-la
  Al
ᏧᎾᏦᏯᏍᏗ_ᎩᎦᎨ
tsu-na-tso-ya-s-di--gi-ga-ge


si
P
ᎠᏨᏍᏛ
a-tsv-s-dv
S
ᎠᎴ_ᎪᏛᏙᏗ
a-le--go-dv-do-di
Cl
ᎠᏑᎳᎪᎢᏍᏗ
a-su-la-go-i-s-di
 
     

ti
      Fe
ᏔᎷᎩᏍᎩ
ta-lu-gi-s-gi
Co
ᏌᎪᏂᎨ
sa-go-ni-ge
Ni
ᎯᏍᎩ_ᎢᏯᏓᏅᏖᏗ
wu-s-gi--i-ya-da-nv-te-di
Cu
ᎠᏥᏱ
a-tsi-yi
Zn
ᎦᏙ_ᎤᎳᏂ
ga-do--u-la-ni
    As_ᏥᏄᏍᏗ
ᎠᏍᎩᎾᏗᏍᏗ
a-s-gi-na-di-s-di
     
          Mo
ᎢᎬᎾᏗ
i-gv-na-di
      Pd
ᏄᎾᏰᎯᏍᏛᎾ
nu-na-ye-wu-s-dv-na
Ag
ᎠᏕᎸ_ᎤᏁᎬ
a-de-lv--u-ne-gv
Cd
ᏓᎶᏂᎨ
da-lo-ni-ge
In
ᎭᏫᎾᏗᏢ
ha-wi-na-di-tlv
Sn
ᏍᎫᎣ
s-gu-o
Sb
ᎠᏍᎩᎾᏗᏍᏗ
a-s-gi-na-di-s-di
  I
ᎠᏯ
a-s
 
    La
ᏗᏓᏓᏂᎸᏣᏘ_
di-da-da-ni-lv-tsa-di
 

ta
W
ᏩᏯ_ᎠᏍᏚᏙᏗ
wa-s--a-s-du-do-di
  Os
ᏅᏙᎲᏅ
nv-do-hv-nv
    Au
ᎠᏕᎸ_ᏓᎶᏂᎨ
a-de-lv--da-lo-ni-ge
Hg
ᎡᏙᎵᏙᎲ
e-do-li-do-hv
  Pb
ᎦᏂ
ga-ni
    At
ᎾᎾᎢ
na-na-i
 
  Ra
ᎠᎦᎾᏫᏗᏍᎩ
a-ga-na-wi-di-s-gi
 
            Eu
ᎦᎶᏒᏍᏔᏅ_ᎠᏓᎸᏉᏙᏗ
ga-lo-sv-s-ta-nv--a-da-lv-quo-do-di
    Ho
ᎠᏍᎪᎾᏍᏗ
a-s-go-na-s-di
Er
ᎪᎯᏳᏙᏗ
go-wu-yu-do-di
     
     

u
                   

16.12.2012 18:33:29 code: Unicode (UTF8)
Dictionary: [Cherokee - English I][Cherokee - English II]


P.T. North America Periodické tabulky v americké angličtině (rozdíl v názvosloví oproti kontinentální  angličtině u hliníku Al a cesia Cs, nejednotné názvy u síry S a u fosforu P) Periodické tabulky v kanadské angličtině (rozdíl v názvosloví oproti americké angličtině u W - v kanadské WOLFRAM v americké TUNGSTEN). Hlavní tabulku (foto.JPG přivezl Kuba ze svého ročního pobytu v Kanadě)  Aleut Periodic Tables of the Elements Inupiaq Periodic Table - Periodicka tabulka v aljasske eskymactine (pod vlajkou Aljašky) Inuktitut Periodic Table - Periodicka tabulka v nunavutske eskymactine Inuttut Periodic Table - Periodicka tabulka v labradorske eskymactine Cree Periodic Table Tlingit Periodic Table Gwich'in Periodic Table Alaskan Haida Periodic Table Plautdietsch - varianta Low German používaná křesťanskou skupinou Minnonity v Kanadě a v USA Dogrib Periodic Table Anishinaabe - Ojibwe - nazvy nekolika chemickych prvku v jazyku americkych indianu odzibvejstine (anisinabemovstine) Salish(an) Periodic Table Lakota Periodic Table Aparaho Periodic table Chinook Periodic Table Mingo - nazvy nekolika chemickych prvku v jazyku americkych indianu Mingo Cherokee Periodic Table Alabama - nazvy nekolika chemickych prvku v jazyku Alabama, ktery pouzivaji Indiani zijici ve statu Texa (USA) Navajo Periodic Table Hawaiian- nazvy chemickych prvku v havajstine language


Cherokee syllabary

 

Sequoyah

Sequoyah je považován za jednoho z největších myslitelů a morálních rádců kmene Cherokee. Pravděpodobně se jedná o jediného člověka, který sám vynalezl ucelenou koncepci písma, aniž by před tím uměl číst, či psát v jakémkoli jiném jazyce.

Narodil se ze smíšeného manželství, matka pocházela z kmene Cherokee a jeho otec byl slavný skaut a voják Nathaniel Gist. Byl vychován jako řadový člen společnosti k základním indiánským dovednostem.

V pozdější době se zúčastnil řady významných bitev, mj. po boku dalšího významného člena kmene, Janalusky. Později se uplatnil hlavně ve vyjednávání s bílými přistěhovalci a kmenové politice. Byl signatářem významných územních smluv.

Jeho největším přínosem je však vynález písma Cherokee. Inspirovala ho bezesporu dovednost bílých, písemně zaznamenávat historické události a příběhy. Toto bylo v indiánských kruzích považováno za výsadu bílých, a proto byly jeho snahy o vynalezení vlastního kmenového písma neustálým terčem kritiky, jak ze strany jeho přátel a rodiny, tak i kmenových autorit. Do této doby však veškeré vědomosti byly v rámci kmene předávány ústním podáním a Sequoyah si uvědomoval, jakým způsobem by se zvýšila úroveň a znalosti obyvatel, kdyby bylo možné vše zaznamenávat a předávat dalším generacím v písemné formě, jak to viděl u bílých.

I přesto, že byl terčem posměchu a útoků (i ze strany svojí ženy, která dokonce jednou spálila veškeré fragmenty jeho poznámek, zaznamenané na tenké kůře), vytrval ve svém snažení po dobu několika let. Je třeba si uvědomit, že tyto snahy ovládnout umění bílých byly některými autoritami považovány za rouhačské, předurčující zhoubu celého kmene, a proto nejen Sequoyah, ale celá jeho rodina byly v určitém období vystaveny nepřátelským reakcím společnosti.

Ani po technické stránce to neměl lehké. Nejdříve se snažil vynalézt specifický symbol pro každé jednotlivé slovo jazyka Cherokee. Poté, co jich vytvořil enormní množství, začal zjišťovat, že není možné si takový objem symbolů zapamatovat. Vydal se tedy cestou vytváření symbolů pro jednotlivé věty, ale i tato se zakrátko ukázala jako nesprávná kvůli nesčetnému množství způsobů, jak věty tvořit. V poslední fázi začal poslouchat rytmu a jednotlivým zvukům, které se v jazyce objevovaly. Pro každý zvuk pak navrhl symbol. Problémem, kterému zde musel čelit byla vzájemná podobnost jednotlivých znaků a dlouho nevěděl, jak ho překonat, až se mu do ruky dostala část anglických novin. I když nedokázal jednotlivá anglická písmena identifikovat, použil jejich podobu, kterou spojil se svými předchozími náčrty a vytvořil tak snadno zapamatovatelné písmo, zachycující zvukovou podstatu jazyka Cherokee.

Jeho konečná abeceda se skládala z 86ti symbolů, reprezentujících všechny zvuky aplikované v řeči Cherokee. Po představení tohoto písma byla zjištěna jeho bezchybná funkčnost a snadná zapamatovatelnost. Někteří členové byli schopni naučit se číst a psát během několika dnů a tyto znalosti dále předávali. Zájem o učení číst a psát byl obrovský. Roku 1825 přeložil David Brown, učenec kmene Bibli do jazyka Cherokee a roku 1828 se misionáři pro východní oblast Cherokee, Dr. Samuelu Worcesterovi podařilo získat tiskařský stroj. Tak se zrodily celokmenové noviny The Phoenix, které vycházely jak v anglickém, tak v jazyce Cherokee....více

CherokeeCherokee


PERIODIC TABLES FROM THE WORLD Chemweb - kliknutim na hlavni stranku