19.03.2005 00:11:58
[
kliknutím k originálu v angličtině][použit strojový překlad eurotran]
Samuel Thomas von Soemmering
narozen. 25. ledna 1755, Thorn, Německo (nyní Polsko)
zemřel. 2. března 1830, Frankfurt / hlavní, Německo

Samuel Thomas von Soemmering byl význačný lékař zajímající se o různé oblasti fyziky a sdělovací techniky. Vyvinul elektrochemický telegraf kde signál byl elektrochemicky měněn při průchodu bublin pocházejících z elektrolytického rozkladu vody.

Samuel Thomas von Soemmering byl narozen jako deváté dítě doktora Johann Thomas Soemmering a dcera ministra Regine Geret. On dokončil Thorner střední školu, a pak, v 1774, pokračoval v jeho vzdělání u ministerstva medicíny univerzity Göttingen. On byl žák mnoho slavných lékařských vědců takový jako Ernst Gottfried Baldinger (1738-1804), Heinrich August Wrisberg (1739-1808) a Johanns Frederick Blumenbach (1752-1840). Thomas Soemmering recieved jeho míru v lékařství v 1778 a po tom on šel na studijní cestě k Nizozemsku, Anglii a Skotsku. Během tohoto výletu on se setkal se slavnými anatomy Pieter Camper (1722-1789), John Hunter (1728-1793) a Alexanders Monro (1733-1817). V 1779 Soemmering se stal profesorem anatomie v Kasseler Collegium Carolinum. On stal se obeznámený s Johannem Wolfgangem von Goethe (1749-1832) a oni udržovali tento kontakt o dekádě. V 1784 Soemmering byl jmenován jako profesor anatomie a fyziologie na univerzitě Mainz, kde pět roků později on se stal děkanem lékařské fakulty. V 1792 on si vzal Margarethu Elisabeth Grunelius (1768-1802); od manželství oni sehnali synovi Dietmar Wilhelm (1793-1871) a dcera Susanne Katharina (1796-1867).

V 1797 Thomas Soemmering pro politické důvody opustil Mainz a se stal doktorem praktické zkoušky v Frankfurt-na-hlavní. V 1800, během jeho lékařské praxe v Frankfurt, Soemmering představil neštovicové ochranné inokulace. V 1802 Soemmering dostal dvě nabídky od univerzit Jeny a St. Petersburg že on nicméně odmítl v prospěch třetí nabídky od mnichovské akademie věd. V 1805 on byl jmenován jako člen Kurfürstlichen Pfalz-Bayerischen Hofrat (bavorská akademie vědy). Protože slibované vybavení pro stavbu anatomie bylo zpomalené a neúspěšné, konečně, Thomas Soemmering posunul jeho práci více a více k oblastem fyziky a paleontologie.
 


Thomas Soemmering
Thomas Soemmering sbíral mnoho faktů důležitých pro medicínu a anatomii. On objasnil jeho anatomické a vědecké publikace s působivými obrazy fascinující přesností a krása. Všichni jeho práce o nervové soustavě a smyslové orgány byli dobře rozpoznáni kolegy. Jeho teze o srovnávací anatomii mozku to bylo vydáváno v 1778 poskytoval jej rychle zvětšovat dobrou reputaci ve vědeckém světě. Jeho závěry ohledně základu mozku a původu nervů mozku jsou platné obdělávat nyní. Soemmering nezvažoval míchu jak velkou odvahu, ale poněkud jako díl centrální nervové soustavy. On označil hypofýzu jak “hypofýzu” a on zjistil v 1791 žlutá skvrna v sítnici oka. Jeho kniha “o orgánu duší” ve kterém on umístil “duši” v mozku vyústil v mnoho diskuzí od roku 1796. Soemmering opustil mnoho publikací v oblastech medicíny generála, anatomie, neuro-anatomie, antropologie, paleontologie, fyzika, filozofie a astronomie.

Thomas Soemmering byl vždy zaujatý elektrickými jevy, zvláště ti to být příbuzný biologickým a lékařským vědám. Soemmering odstartoval jeho experimenty s elektrickými stroji během jeho pobytu v Londýně a on měl četné diskuze o elektřině s Georgem Christoph Lichtenberg (1742-1799) a Alexanders von Humboldt (1769-1859). Zvláště, Soemmering pracoval s galvanickými články a tato práce přínésla jej vývoji elektrochemický telegrafu.
 


Schéma Soemmering je elektrochemický telegrafují 
V 1809 Samuel Soemmering vyvinul první telegraf v Bavorsku. On použil přístroj s 26 dráty (1 drát pro každý dopis abecedy Němce) končil kontejnerem kyseliny. U stanice odesílání, klíč, který přinesl baterii do obvodu, souvisel podle potřeby ke každému linka telegrafuje. Průchod proudu přiměl kyselinu, aby se rozložil chemicky a zpráva byla přečtena dodržováním u kterého terminálů překypování plynu vypadala. Toto je jak on byl schopný poslat zprávy, jeden dopis v době.


 



Soemmering elektrochemický telegrafují, München, 1811,
Deutsches muzeum München
Toto nejprve prakticky použitelná elektrická přenosová soustava reprezentovala velký úspěch pro ten čas. To by mělo být poznamenal, že tento výsledek byl vlastně vedlejší produkt lékařského výzkumu vykonávaného lékařem. Tento telegraf reprezentoval mimořádnou událost v jeho životě. Až do jeho smrti Soemmering pracoval na jeho technickém povýšení a on inzeroval jeho telegraf v Německu, Francii, Anglii a Rusko.

Samuel Thomas von Soemmering umřel 2. března 1830, v Frankfurt-na-hlavní, Německo.



Tento text byl sestaven z biografií Soemmering dostupný v internetu:
( 1, 2, 3, 4 )


(se aktualizoval a korigoval 25. března 2003)