19.03.2005 08:13:03
[kliknutím k originálu v angličtině][použit
strojový překlad eurotran]
Ludwig Mond
b. 7 března 1839, Kassel, Německo
d. 11 prosince 1909, Londýn, Anglie
Chemik a průmyslník Mond zavedl proces pro opětné získávání síry během procesu v továrně. Objevil též karbonyl niklu. Používal též první vodík-kyslíkové palivové články. |
Ludwig Mond se narodil v Kassel, Německo a studoval chemii v Marburgu pod hlavním vedením Prof. Hermanna Kolbeho a pak v Heidelbergu pod vedením na Prof. Robert Bunsen. V roce 1859, pracování v malé sodovce pracuje blízko Kassel, on zahájil nový proces pro znovuzískání síry. Toto získalo jej pozvání od Lancashire provozního chemika, a Mond se stěhoval do Spojeného království v roce 1862.
V Anglii Mond trval pozice v chemikálii pracuje u Widnes, kde on rozpracoval praktické užití metody on vymyslel pro obnovovat síru ztracenou jako sirník vápníku v odpadu černého popele Leblanc zásadového procesu. On se stal naturalizovaným britským občanem v roce 1867. V roce 1873 on vstoupil do partnerství se sirem Johnem Tomlinsonem Brunner, koho on se setkal, když on byl u Widnes, a tak založil velkou chemickou výrobní firmu Brunnera, Mond a Co. Oni začali dělat zásadu čpavkem-natronový postup, pod licencí od belgické chemici, Ernest Solvay, ale nejprve podnik hrozil se ukázat jako porucha. Postupně, nicméně, technické obtíže byly překonány a úspěch ujišťoval. Brunner, Mond a Co nakonec se stal mezinárodním obrem, Imperial chemické průmysly (ICI). Syn Ludwiga Mond, Alfred Mond, 1. baron Melchett (1868-1930), pokračoval jako ředitel společností otce ale byl více zaujatý politikou, stávat se členem Lloyd Georgeovy skříňky.
V roce 1879, Mond stal se zaujatý výrobou čpavku. On začal experimenty v úsporném využití paliva a jeho úsilí přiváděla jej k systému producenta výroby-plyn, známý podle jeho jména. Jeden výsledek byl vývoj Mond generátorového plynu proces, ve kterém uhlíku monoxide a vodík být produkován střídavě pomíjivým vzduchem a párou přes prudké uhlí nebo kolu (a vodík přeměnil dusík na čpavek). Časným 1900s, Mond je rostlina Dudleye Porta v Staffordshire používala 3 milióny tun uhlí každý rok dělat generátorový plyn (Mond plyn).
V roce 1889, Mond a jeho asistent Carl Langer popisoval jejich
experimenty s vodíkem-kyslíková palivová buňka, která dosáhla
6 zesilovačů na čtverečnou stopu (měřit povrchovou oblast
elektrody) u 0.73 volty. Mond a Langerova buňka používala
elektrody tenké, děrované platiny. Oni si všimli problémů v
kapalině používání electrolytes, říkat “my jsme jen uspěli
používáním electrolyte v kvazi-pevná forma, viz., prosakoval
nahoru porézním nevodivým materiálem, v podobné cestě jak
byl oddělán takzvané suché hromady a baterie.” příklad
daný je hliněný talíř “nasycený ředit sulfuric kyselinu.”
termín “palivový článek” byl vytvořen (nebo přinejmenším
popularizovaný) v roce 1889 Ludwig Mond a Charles Langer, když
oni pokoušeli se používat vzduch a svítiplyn vyrábět elektřinu.
Nickel carbonyl |
Pozdnější, zatímco pokouší se využít plyn pro výrobu elektřiny prostředky k Grove plynové baterii, on si všiml toho uhlík monoxide obsažený v tom kombinoval s niklem. Výsledná separace, nikl carbonyl, který byl popisován k chemické společnosti v roce 1890, je oba se utvořili a rozložili se uvnitř velmi průměrného rozsahu teploty. Lord Kelvin popisoval nikl carbonyl molekuly jako “kovy s křídly”. Mond vyvinul cennou metodu známou jako Mond proces pro nikl odebírání od jeho rud použitím tohoto carbonyl. V procesu, uhlík monoxide zesnout se mačkal a tavil rudu obsahovat nikl produkuje nestálý nikl carbonyl; toto je rozloženo dát kovový nikl. |
Liberální přispěvatel do účelů vědeckého výzkumu,
Mond založený v roce 1896 Davy-Faraday výzkumná laboratoř ve
spojení s královskou institucí. On darovaný na tento rozpočet
laboratoře L100,000.
Na jeho smrti, který nastal v Londýně na 11.
prosince 1909, on bequeathed jeho velkou část sbírka
obrazů k národu. Mond byl pohřben na hřbitově svatého
Pancras, na východ Finchley, Londýn, Anglie (prohlédnout
si obraz jeho pohřbu nalevo). |
Tento
text byl sestaven z biografií Mond dostupný v internetu:
( 1,
2,
3, 4,
5, 6, 7,
8,
9,
10
).