19.03.2005 08:13:03
[
kliknutím k originálu v angličtině][použit strojový překlad eurotran]
Adolf Wilhelm Hermann Kolbe
narozen 27. září 1818, Elliehausen, blízko Göttingen, Německo
zemřel 25. listopadu 1884, Leipzig, Německo


Německý chemik, obecně považovaný za zakladatele moderní organické chemie s jeho syntézou kyseliny octové - což je organická sloučenina - z anorganických výchozích materiálů. Byl nejprve aplikovat elektrolýzu na organickou syntézu. Kolbe elektrolýza octanu sodného byla první známou elektrochemickou syntézou.


 

Kolbe byl německý chemik. Narodil se blízko Göttingenu a vzdělaný tam. Kolbe studoval na tři roky (1838-42) s Friedrichem Wöhler, a pak sloužil jako asistent Roberta Wilhelma Bunsen u univerzity Marburg v 1842. Po jednom roku v Marburg, Kolbe trval jeho PhD pro práci původně začatý pod Wöhler vedením. Kolbe zůstal jako Bunsen asistent na úhrn tří roků (1842-45). On strávil 2 roky (1845-46) u školy Londýna Minese, Anglie, být asistent Lyona Playfair. Od 1847 k 1851 Kolbe byl zapojený do editace Handwörterbuch der reinen und angewandten Chemie (slovník čisté a aplikované chemie) napsaný Justusem von Liebig a Wöhler. V 1851 on domluvený profesor na Marburg následoval Bunsen; 1865 on se stěhoval do univerzity Leipzig a začal postavit největší a nejlepší-zařízená laboratoř času. Jako editor Žurnál für praktische Chemie (žurnál praktické chemie, 1869), byl někdy hrozně kritický vůči práci jiní.

V té době, to bylo beliefed že organické a anorganické separace jsou nezávislé od sebe navzájem, a že organické sloučeniny mohly jen být vytvořeny živými organismy. Kolbe věřil, že organické sloučeniny mohly být odvozeny z anorganických, přímo nebo nepřímo, procesy náhrady. Svou teorii si potvrdil reakcí uhlíku s disulfidem (považovano za anorganický materiál), v několika krocích, ke kyselině octové (typická organická sloučenina) (1843-45). Tak, byl první syntetizovat organické sloučeniny od anorganického maretial. Předtím organická chemie byla oddaná separacím, které nastanou jen v živých organismech.

Představovat pozměněnou myšlenku strukturálních radikálů on přispěl ke zřízení strukturální teorie. Byl průkopník ve vývoji strukturních vzorců pro organické sloučeniny; představil termín “syntéza” do chemického použití; objevil trichloromethanesulfonic kyselinu a nitromethane; předpovídal existenci sekundárních a terciálních alkoholů; syntetizovaný taurin, kyselina malonová a mravenčan draselný; určoval složení kyseliny mléčné, alaninu a glykolu. Se sirem Edwardem Frankland zjistil, že nitrily kyselin mohou být hydrolyzovány na karboxylové kyseliny.

Kolbe vysyntetizoval salicylovou kyselinu a prokázal jeho hodnotu jako ochranný prostředek. Proces byl pojmenovaná Kolbe syntéza (nebo Kolbe-Schmitt reakce), který pracuje tím, že ohřívá fenolát sodný s oxidem uhličitým pod tlakem (100 atm, 125 ° C), pak se promývá kyselinou sírovou:

Kolbe elektrolýza:

Jeho nejdůležitější práce byla na elektrolýze octanu sodného. Byl nejprve aplikovat elektrolýzu na organickou syntézu a ukázal, že elektrolýza karboxylových kyselin způsobí dekarboxylaci; identifikoval CO2 jako funkční skupinu. Během reakce CO2 vypadává. Alkyl radikálové dimerize k separacím symmetric:


Tento text byl sestaven z biografií Kolbe dostupný v internetu:
( 1, 2, 3, 4, 5 ).