20.03.2005 21:52:16
[
kliknutím k originálu v angličtině][použit strojový překlad eurotran]
Wiktor Kemula
narozen 6. března 1902, Ukrajina
zemřel 17. října 1985, Varšava

Wiktor Kemula byl slavným polským chemikem, elektrochemikem, polarografikem. Velmi přispěl k vývoji chemie elektroanalytické, obzvláště polarografie. Vyvinul visící rtuťovou poklesovou elektrodu (HMDE).

Wiktor Kemula, Polarografická konference ve Varšavě, předseda konference, 1956


 

Wiktor Kemula byl profesor chemie na Lvovské univerzitě (1936-1941), pak byla jeho vědecká kariéra přerušena 2. světovou válkou. Po válce se stal vedoucím fakulty anorganické chemie na varšavské univerzitě (1945-1968). Byl také vedoucím laboratoře Fyzikálněchemické analýzy v ústavu fyzikální chemie akademii věd ve Varšavě, (1952-1972). Kemula byl vůdce polských polarografů a velmi přispěl k rozvoji elektroanalytické chemiie, zvláště cyklické voltampermetry, oscilopolarografy a anodové stahování voltammetry. Profesor Kemula vyvinul visící rtuťovou poklesovou elektrodu (HMDE) v pozdních padesátých létech to pomohlo vypustit moderní electroanalytical chemii ve Varšavě. Jako výsledek stovky papírů byly vydávány v oblastech elektrochemie amalgámu, anodového a katodického stahování, cyklického voltampermetry anorganických a organických substrátů a elektronové přenosové rychlosti.

Wiktor Kemula, Polarografická konference ve Varšavě, publikum, 1956


 

Visící rtuťová poklesová elektroda (HMDE) se vyvíjel Prof. Wiktor Kemula je kulatá pevná rtuťová elektroda s povrchovou oblastí pořadí milimetru čtverce. Pokles rtutě je odložen na konci kapiláry skla a jeho velikost je příhodně nastavena s mikrometrickým šroubem. HMDE může být používán jako pracovní elektroda pro různé electroanalytical techniky pro studování mechanismů a kinetics electrochemical reakcí také jak pro určení analytes v electrolyte řešení.


 


Wiktor Kemula
Wiktor Kemula vyvinul různé varianty voltammetry, zvláště průkopnická práce na chromato-polarography (1953), tj., detekce polarographic pro kapalinovou chromatografii. Tato technika pokračovala vyvíjet se pomalu až do časných sedmdesátých lét když moderní vysokovýkonová kapalinová chromatografie (HPLC) ukázal se. Toto nový, velmi účinná chromatographic metoda mohla jen být používána s detektory zajišťovat minimum rozptylování. To nebylo snadné modifikovat rtuť svržení buňky elektrody splnit tento požadavek. Nicméně, současně, electroanalytical lékárny, kdo už měl hodně zážitku v uhlíku používání-založené elektrody pro oxidační detekci v tokové analýze, navrhl myšlenku na oxidační amperometric detekci v kapalinové chromatografii. V této technice, pevný nebo kvazi-pevná látka (pastové) elektrody byly používány a toto dělalo možný konstrukce zmenšených buňek s jen nemnoho hlasitosti microliter.


 

W. Kemula odstartoval aktivní centrum polarographic výzkumu v Polsku. Druhá generace Kemula spolupracovníků přispěla k vzkvétání polského elektrochemikry v 70-tých letech a osmdesátým létům.

Profesor Wiktor Kemula se skupinou jeho spolupracovníků v ministerstvu anorganické chemie, 1957.


 

Wiktor Kemula medaile byla založit polskou chemickou společností jako cena za úspěchy a memorovat Prof. Kemula.

Tento text byl sestaven z biografií Kemula dostupný v internetu:
( 1, 2, 3, 4, 5 )


(se aktualizoval a korigoval 25. června 2003)