Curie, Pierre (15.5.1859-19.4.1906)

Pierre Curie
narozen 15. května 1859 v Paříži ve Francie, zemřel 19. dubna 1906 v Paříži, francouzský fyzikální chemik a nositel Nobelovy ceny za fyziku v roce 1903. On a jeho manželka, Marie Curie, objevili rádium a polonium při zkoumání radioaktivity.

Druhorozený syn lékaře Eugene Curieho jehož otec byl také lékařem. Rodina, původem z Alsaska, byla protestantská. Curieovi, kdysi skromní měšťané, generaci za generací nabývali většího vzdělání, až se z nich stali intelektuálové, vědci. Otec Pierra Curieho, který si musil vydělávat na živobytí lékařskou praxí, se vášnivě věnoval vědeckému bádání. Pracoval jako laborant v muzeu a napsal několik prací o nakažlivosti tuberkulózy.

Oba jeho syny, Jacquesa a Pierra, od mládí vábila věda. Nezávislý a zasněný Pierre se nemohl podřídit řádu a systematické práci na gymnáziu. Nikdy nechodil do škol. Doktor Curie pochopil, že tento příliš zvláštní chlapec nebude nikdy skvělým žákem, a zprvu ho učil sám a pak ho svěřil vynikajícímu profesoru Brazillovi.

Tato výchova přinesla plody. Pierre Curie maturuje v 16 letech, v 18 má diplom. V 19 ho jmenovali laborantem na přírodovědecké fakultě u profesora Desainse (místo zastával 5 let). Dělá pokusy s bratrem Jacquesem, který má již také diplom a je laborantem na Sorbonně. Mladí fyzikové brzy ohlašují objev důležitého jevu, tzv. piezoelektřiny, a při své práci sestrojili nový přístroj, piezoelektrický křemen, jímž lze přesně měřit minimální množství elektřiny.

Roku 1883 se oba bratří bohužel rozcházejí. Pierre učí v městské škole fyziky a chemie. Laboratorní praktika žáků mu zabírají mnoho času, ale přesto pokračuje v teoretické práci o krystalografii. V těchto dílech stanovil zákon symetrie - který se stal jedním ze základů moderní vědy.

Pierr Curie bádá dále a nalezne a sestrojí vědecké ultracitlivé váhy "Currieovy váhy", pak se pustí do bádání o magnetismu a podaří se mu objevit základní zákon, "zákon Curievův."

Na jaře roku 1894 se Curie setkal s Marií Sklodowskou; jejich manželství (25. července 1895) ohlašoval začátek světově proslulého vědeckého úspěchu, začal objevem (1898) polonia a pak rádia. Radioaktivita, kterou zjistil (1896) Henri Becquerel, přitahoval pozornost Marie Curie tak, že se nakonec oba rozhodli studovat nerost smolinec, což dokázali v primitivních podmínkách.

Pierre sám se soustředil na fyzikální studium (včetně světelných a chemických efektů) radiaktivity.

Odmítl místo na univerzitě v Ženevě, aby mohl pokračoval ve společné práci s Marií. Pierre Curie byl jmenován odborným asistentem (1900) a profesorem (1904) na Sorboně.

19. dubna 1906 vrazí při přechodu ulice do koně nákladního povozu, který se právě míjí s fiakrem. Překvapený Pierr se nešikovně pokouší zachytit koně. Vědec uklouzne na mokré zemi pod kopyta koně. Vozka trhá opratěmi a koně klusají dál. Zadní levé kolo povozu narazí na malou překážku a rozdrtí ji. Čelo, lidská hlava. Lebeční kost praskne, růžová, mazlavá hmota se rozkříkne do bláta - je to mozek Pierra Curieho.